Poskytujeme

Ultrasonografia

Ultrasonografia, známa aj ako sonografia alebo ultrazvukové vyšetrenie, je moderná neinvazívna zobrazovacia metóda využívaná v medicíne na diagnostické a terapeutické účely. Táto technika používa vysokofrekvenčné zvukové vlny na vytvorenie obrazov vnútorných orgánov a štruktúr tela. Ultrasonografia predstavuje cenný diagnostický nástroj v modernej medicíne, ktorý umožňuje lekárom “vidieť” do tela pacienta bezpečným a efektívnym spôsobom, v našom prípade zobrazuje orgány brušnej dutiny, ako pečeň, žlčník, slezinu, pankreas, obličky a močový mechúr. Jej výhodami sú najmä:

1. Bezpečnosť: Nepoužíva ionizujúce žiarenie, čo ju robí vhodnou aj pre tehotné ženy a deti.

2. Neinvazívnosť: Nevyžaduje vpich ani chirurgický zákrok, je bezbolestná.

3. Opakovateľnosť: Môže sa vykonávať opakovane bez známych vedľajších účinkov.

Príprava na ultrazvukové (USG) vyšetrenie brucha je dôležitá pre získanie čo najpresnejších výsledkov. Tu sú hlavné body, ktoré je potrebné dodržať:

Deň pred vyšetrením

• Konzumujte jedlá, ktoré nevyvolávajú nafukovanie a plynatosť.

• Vhodné potraviny zahŕňajú: hydinové mäso, ryžu, ľahké vývary bez zeleniny, sucháre

• Vyhnite sa konzumácii: čerstvého chleba (najmä ražného), strukovín, mliečnych výrobkov, kapusty, ovocia a zeleniny.

• Nepite sýtené nápoje, minerálky s bublinkami ani ovocné šťavy.

• Odporúča sa piť čaj a nesýtenú vodu.

V deň vyšetrenia

• Nejedzte 8-12 hodín pred vyšetrením (pri rannom termíne), deti do 1-ho roka veku stačí byť nalačno 2 hodiny, od 1-4 rokov 3 hodiny nalačno

• Ak je vyšetrenie popoludní, nejedzte aspoň 4-5 hodín pred ním.

• Nepite kávu, čaj, mliečne ani sladené nápoje.

• Nefajčite, nežujte žuvačku, necmúľajte cukríky.

• Ak užívate lieky, poraďte sa s lekárom o ich užití pred vyšetrením

Dodatočné odporúčania

• U pacientov trpiacich plynatosťou je vhodné užiť lieky na jej zníženie (napr. Espumisan).

• Oblečte si pohodlné oblečenie, ktoré umožní ľahký prístup k oblasti brucha.

• Prineste si so sebou predchádzajúce nálezy z USG, CT alebo MR vyšetrení, ak ich máte.

Dodržanie týchto pokynov pomôže zabezpečiť, že vaše USG vyšetrenie brucha bude čo najpresnejšie a najefektívnejšie.

Peptesty- stanovenie hladiny pepsínu v slinách

Test predstavuje nenáročné vyšetrenie črevných a mimočrevných príznakov laryngofaryngeálneho refluxu (LPR) a gastroezofageálnej refluxovej choroby (GERD). Je to rýchla a hlavne neinvazívna metóda, ktorá nahrádza u indikovaných detských i dospelých pacientov náročnejšie 24- hodinové vyšetrenie pH-metriou alebo invazívne vyšetrenie endoskopiu. Test je vhodný pre skupinu pacientov, u ktorých sú symptómy ako chronický kašeľ, odrhávanie, priedušková astma, nereagujúca na liečbu imunoalergológom, pálenie záhy, chrapot, kazivosť zubov, zápach z dutiny ústnej, opakované bolesti hrdla alebo nejasné bolesti brucha a na hrudníku, pocit dráždenia v hrdle. Pri tomto vyšetrení sa zisťuje hladina pepsínu v slinách, ktorá je výrazne zvýšená u pacientov s refluxom.

Príprava pred vyšetrením:

Odber vzorky sa vykonáva ráno bez umytia zubov a nalačno. Nie je odporučené deň pred vyšetrením fajčiť a 48 hod pred testom neužívať antacidá a zásadité vody. Ak pacient užíva antibiotiká, vhodné je vykonať ho 14 dní po ich doužívaní, a to vo všetkých vekových kategóriách, u malých detí zhruba od veku 5-6 rokov, vhodné doma vyskúšať, či vedia napľuť do pohárika bez toho, aby počas vyšetrenia pili a jedli.

Test na stanovenie prítomnosti baktérie Helicobacter pylori (HP)

Tento test stanovuje infekciu spôsobenú baktériou Helicobacter pylori. Ak sa táto infekcia nelieči, môže spôsobiť zápaly, vredy až rakovinu žalúdka a dvanástnika. Indikuje sa u pacientov po diagnostikovanej HP pozitívnej gastritíde ako kontrola liečby. Možné prejavy HP infekcie: pálenie záhy, pocit plného žalúdka, plynatosť, hnačky, bolesti brucha, ale kožné prejavy väčšinou na tvári (výsev, drobné vyrážky). HP test je možné vykonať vo všetkých vekových kategóriách, u detí nad 4. roky. U detí je vhodné doma vyskúšať fúkanie do slamky. Test sa vykonáva ráno nalačno. Je neinvazívny, čas strávenia v ambulancii cca 40 minút. Pacient nalačno nafúka prvú vzorku do skúmavky cez slamku. Následne dostane vypiť 200 ml roztoku (u detí 100 ml) pomarančového džúsu a urey. Po 30 minútach je odber druhej vzorky a test je ukončený.

Príprava pred vyšetrením:

Pacient prichádza na vyšetrenie ráno nalačno, odporúčame nejesť, nepiť, nefajčiť, zuby umyť 2 hodiny pred vyšetrením alebo neumyť. 2-3 dni pred vyšetrením vysaďte lieky na žalúdok, kyselinu.... Vyšetrenie sa vykonáva 4-6 týždňov po doužívaní akýchkoľvek antibiotík.

Test na SIBO

Tento syndróm je spôsobený zvýšeným nárastom alebo abnormálnym typom baktérií v tenkom čreve. Prejavuje sa rôznymi dyspeptickými ťažkosťami, ako kŕčovité bolesti brucha, striedanie zápchy, hnačky, nafukovanie, plynatosť, bolesti v rôznych častiach brucha-v podbrušku aj v oblasti žalúdka, prelievanie čriev, úbytok hmotnosti, chudokrvnosť. Test trvá 3 hodiny.

Príprava pred vyšetrením:

Pacient príde nalačno po 12 hodinovom hladovaní, odporúčame nefajčiť, nekonzumovať alkohol, nežuť žuvačky a cukríky), zuby neumyť alebo umyť aspoň 1-2 hodiny pred vyšetrením Aspoň 1-2 hodiny pred vyšetrením pacient vypije 200 ml vlažnej vody ( malé deti 100 ml vlažnej vody). Tesne pred vyšetrením má pacient chvíľu sedieť v kľude a potom sa začína meranie vodíka vo vydychovanom vzduchu. Potom vypije odmerané množstvo laktulózy a pokračuje sa v meraní v stanovených intervaloch. Počas týchto meraní je vhodné, aby sa pacient prechádzal. Deň pred vyšetrením je vhodné ľahko stráviteľné jedlo bez jednoduchých cukrov (vynechať všetko sladké jedlo a ovocie) a 2-3 dni pred vyšetrením sa vyhýbajte strave spôsobujúcej plynatosť- strukoviny, čerstvé kysnuté pečivo a podobne. Ráno cca 1 hodinu pred vyšetrením v prípade potreby pacient môže užiť predpísané lieky, ktoré zapije už len čistou vodou v čo najmenšom množstve. Test je vhodné robiť najskôr 4 týždne po dobratí antibiotík a po kolonoskopickom vyšetrení, ktorému predchádzala príprava preháňadlami, aby sa obnovila črevná flóra. Ak pacient dlhodobo užíva preháňadlá, je potrebné ich vysadiť aspoň 3 dni pred testom. Týždeň pred testom neužívajte probiotiká Aspoň 2-3 dni pred testom sa vyhýbajte potravinám, ktoré spôsobujú nafukovanie, resp. nadúvanie (strukoviny, kyslú kapustu...) Kontraindikácia k vyšetreniu: diabetes mellitus 1 typu / na inzulíne / V prípade detí odporúčame vyskúšať si doma fúkanie cez slamku alebo píšťalku Test je vhodný pre všetky vekové kategórie.

Laktózo - tolerančný test

Testom sa vyšetruje intolerancia- neznášanlivosť na kravské mlieko. Ide o ďalší neinvazívny test, vhodný pre všetky vekové kategórie, u ktorých sa objavia príznaky: bolesti brucha, hnačky, nadúvanie, plynatosť, nepravidelná stolica, pocit plného brucha, prelievanie črevného obsahu, škvŕkanie v bruchu, neprospievanie. Test trvá približne 3 hodiny.

Príprava pred vyšetrením:

Pacient príde nalačno po 12 hodinovom hladovaní, odporúčame nefajčiť, nekonzumovať alkohol, nežuť žuvačky a cukrík, neumyť zuby, alebo 2 hodiny pred testom Aspoň 1- 2 hodiny pred vyšetrením pacient vypije 100-200 ml vlažnej vody (podľa veku, deti 100 ml). tesne pred vyšetrením musí byť pacient v kľude, nalačno sa odmeria množstvo vydychovaného vodíka vo vzduchu a následne pacient vypije stanovené množstvo mliečneho cukru a pokračuje sa v meraniach v daných intervaloch Deň pred vyšetrením je vhodné ľahko stráviteľné jedlo Ráno 1-2 hodiny pred vyšetrením pacient môže v prípade potreby užiť predpísané lieky, ktoré zapije čistou vodou v čo najmenšom množstve Test sa vykonáva najskôr 4 týždne po dobratí antibiotík eventuálne po kolonoskopickom vyšetrení Laxatíva sa vysadzujú aspoň 3 dni pred testom, probiotiká 7 dní pred testom a 3 dni sa vyhýbajte nafukujúcim potravinám /strukoviny, čerstvé kysnuté pečivo, kapusta../ Kontraindikácia vyšetrenia: diabetes mellitus 1 typu /na inzulíne, stavy hypoglykémie/ Diabetik na inzulíne nemôže vyšetrenie absolvovať (je kontraindikvaný) Dychové testy sa vykonávajú do prístroja cez jednorázový náustok a malé deti dýchajú do prístroja cez masku priloženú na tváričku.